A Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete a fehér bot nemzetközi napjának apropóján tartott rendezvényt szombaton Szegeden a Szent-Györgyi Albert Agórában, ahol elismeréseket is átadtak tagjaiknak. A napot sárkányrepülőzés zárta.
A fehér bot nemzetközi napját október 15-én tartják, és erről minden évben rendezvénnyel emlékezik meg az 1954-ben alapított, jelenleg Ballai Anna Mária vezette Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete. Az eseményt szombaton tartották Szegeden a Szent-György Albert Agórában, nyolcvanan vettek részt rajta.
Programok, kirándulások
Az összejövetelen értékelték az idei év eddigi részét, beszéltek arról, milyen programokat szervezhettek.
– Hagyományos farsangunkat a koronavírus-járvány miatt nem rendezhettük meg, viszont szerveztünk kvízt, melyen azoknak a tagoknak, akik nem rendelkeznek internettel postán küldtük el a kérdéseket, a zárásakor nyereményeket sorsoltunk ki. Majd Facebookon a vers világnapján költeményeket szavaltunk, ezek most is megtekinthetők az oldalunkon. Májusban fülemüle túrán vettünk részt, júniusban 3 napos kirándulásra mentünk Zselicre, ahol csillagászati előadásokon vettünk részt, az ősz elején szarvasbőgést hallgattunk, 1 napos budapesti kirándulás következett, és folyamatosan tartottuk a különböző foglalkozásokat – sorolta Ballai Anna Mária.
Jutalmazás és eszközök
Az éves értékelés jutalmazással is járt, díjazva a Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesületének kiemelkedő munkát végző tagjait. Elismerő oklevelet vett át többéves közösségért végzett tevékenységéért Vajtay Mariann önkéntes, Hamza Ferenc egyesületi tag és Mojzesné Sülin Anna önkéntes. Dr. Jáksó László emlékplakett és elismerő oklevél járt Kajtár Péterné egyesületi tagnak, a makói csoport vezetéséért: programokat szervezett, a csoporttagok gondjait igyekezett megoldani, klubfoglalkozásokat tartott a Makón és környékbeli falvakban élő sorstársaknak.
Dr. Jáksó Lászlóról el kell mondani, hogy a SZEFO alapítója, sokáig a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke és a megyei szervezet vezetője is volt. A díjat az elnökség 2009-ben alapította.
Az ebéd után speciális, a vakok és gyengénlátók számára nélkülözhetetlen eszközök – például: digitális nagyító, beszélő karóra, konyhai és szobamérleg, valamint szintező, mely nem engedi kilottyanni a pohárból a folyadékot – bemutatóját tartották meg, és az egyik fővárosi bolt jóvoltából vásárolhattak is a jelenlévők. Októberben terveznek még tandem-kihívást, hogy az egészséges életmódra, a mozgás fontosságára felhívják tagjaik figyelmét, valamint mentálhigiénés programot is indítanak, melynek keretében a lóasszisztált önismereti tréninggel ismerkedhetnek meg.
Repülés
A programot és a napot repülés zárta: nyolc jelentkezővel a Szegedi Repülőtérre mentek, ahol két pilótával és sárkányokkal repültek Szeged fölött.
– Mi nem látjuk az alant elterülő tájat – mondta Ballai Anna Mária, akinek 10 százalékos a látása -, mégis élvezzük: a nap melegét, a minket simogató szellőt és érezzük a szabadságot, azt, hogy repülünk. Tavaly volt az első hasonló programunk, akkor a pilóták azt mondták: eddig azt gondolták a repülés kizárólag a látványról szól, de velünk tapasztalták, több annál – zárta gondolatait Ballai Anna Mária.
Fotó:delmagyar.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése