2021. augusztus 18., szerda

A társállatok szerepe, jelentősége

A felelős állattartás híveinek kezdett új sorozatott a Dunaújváros Online immár ötödik részében Czibere Cecília habilitációs kutyakiképző ezúttal a társállatok mindennapi tevékenységek terén nyújtható segítségét elemzi. 

(Fotó:Dunaújváros Online)

Az alábbiakban több példa következik arra, egy mozgássérült személy milyen téren remélhet segítséget a társállatától.

Fontos a mobilitás!

Egy tudományos kutatás harmincnégy, különféle mozgásszervi fogyatékossággal élő személy esetében vizsgálta, hogyan tudnak a mobilitásban megsegíteni a társállatok. Ehhez négy funkcionális mobilitási tesztből legalább egyet el kellett végezniük otthoni környezetükben. A négy teszt a következő volt: tíz méteres séta teszt, TUG teszt (fel kell állni a kerekesszékből, sétálni 3 métert, megfordulni és visszasétálni a kerekesszékhez), lépcsőn történő emelkedés és süllyedés teszt (fel-le lépcsőzés). 

A vizsgálat során arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy kényelmes, biztonságos sebességgel hogyan tudott haladni a személy. 

Szinte minden téren segít!

Fontos szempont volt az is, hogy a megszokott módokon kellett ezeket a feladatokat elvégezni – a mindennapokban használt segédeszközökkel és parancsokkal. Az eredményeik minden téren meggyőzőek: a segítőkutya gyorsította a tíz méteres séta tempóját, a TUG tesztet és a lépcsőn felmenést is – egyedül a lefelé lépcsőzésre nem volt hatással. 

Összességében azonban elmondható, hogy a társállat javította a teljesítményt – igazolva, hogy a mobilitási és mozgásszervi feladatok elvégzést megkönnyítik a mozgássérült-segítő kutyák.

Kapcsolódó tartalom:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Halált és látásvesztést is okozott egy szemcsepp

Egy Indiában gyártott szemcsepp legalább 55 embernél váltott ki bakteriális eredetű szemfertőzést az Egyesült Államokban. Veszélyes egészség...